Byłem na to przygotowany, ale udało się zwyciężyć i teraz tylko to się liczy. W sporcie, nawet będąc doskonale przygotowanym, trzeba umieć przegrać i z ewentualnej porażki nie robić tragedii - powiedział do dekoracji czwarty w historii polskich ciężarów mistrz olimpijski.

Reklama

Adrian Zieliński zdobył złoty medal w kategorii 85 kg. Zawodnik MGLKS Tarpan Mrocza uzyskał 385 kg w dwuboju.

Urodził się 28 marca 1989 roku w Nakle nad Notecią. Wraz z rodzicami mieszka w Mroczy, małym mieście w województwie pomorsko-kujawskim.

Od początku kariery jest zawodnikiem klubu Tarpan, gdzie trenuje wraz z bratem Tomaszem. Już kilka razy otrzymał propozycję zmiany barw, ale nigdy się na to nie zdecydował. Jak sam mówi - jest dumny z klubu, w którym od początku trenuje.

Do ubiegłego roku jego trenerem klubowym był Ireneusz Chełmowski, który zmarł w lipcu 2011 po krótkiej chorobie. Zieliński wiele razy podkreśla, że swoje największe sukcesy zawdzięcza właśnie temu szkoleniowcowi, który ukształtował go jako sportowca. Jemu też zadedykował medal wywalczony w Londynie.

Podnoszeniem ciężarów zainteresował się jako siedmiolatek. Początkowo traktował sport wyłącznie jako zabawę, formę zabicia wolnego czasu, którego młodzież ma w Mroczy bardzo wiele. Dopiero w gimnazjum na poważnie zajął się treningiem właśnie za sprawą Chełmowskiego.

Reklama

Obecnie trenuje w Tarpanie pod okiem Jerzego Śliwińskiego, w reprezentacji prowadzi go Mirosław Choroś.

W kadrze przez kolegów nazywany jest "Marian", "Ziela". Na pytanie, co najbardziej lubi, odpowiada krótko - przekraczać kolejne bariery. Nie ma swojego sportowego idola, za największego sztangistę wszechczasów uważa natomiast reprezentanta ZSRR Jurika Wardanjana.

Trenuje codziennie dwa razy. Po zajęciach lubi dobrze zjeść, ulubiona potrawa to żeberka z kiszoną kapustą i kaszą. Lubi czytać książki, obejrzeć dobry film. Ulubiony to "Zielona Mila".

Najbardziej w życiu ceni szczerość, nie znosi natomiast chamstwa i kłamców. Gdyby nie zaczął trenować podnoszenia ciężarów, zostałby kulturystą.

Adrian Zieliński - sylwetka

urodzony 28 marca 1989 roku w Nakle nad Notecią.

wzrost: 180 cm waga: 85 kg

największe sukcesy:

igrzyska olimpijskie 1. miejsce kat. 85 kg (2012, Londyn)

mistrzostwa świata 1. miejsce kat. 85 kg (2010, Antalya) 3. miejsce kat. 85 kg (2011, Paryż)

akademickie MŚ 1. miejsce 94 kg (2010)